Taupe – co to za kolor i z czym możemy go łączyć?

Określany jako kolor nieoczywisty, intrygujący. Taupe, bo o tej barwie mowa, z roku na rok zyskuje coraz to większą popularność w naszych wnętrzarskich aranżacjach. Wybierają go zarówno miłośnicy klasyki, przytulnego stylu skandynawskiego, jak i zwolennicy minimalistycznych, nowoczesnych rozwiązań. Jeżeli poszukujemy barwy uniwersalnej, ponadczasowej i pasującej do wielu stylów, taupe na pewno zasługuje na naszą uwagę.

Taupe, czyli…

Szaro-brąz, mieszanka jasnej szarości z ciepłym brązem. Taupe to nazwa francuska, w tłumaczeniu oznaczająca… kreta. Z początku więc taupe odnosił się przede wszystkim do określania umaszczenia kreciego futerka. Dzisiaj jednak, gdy posługujemy się tym określeniem, mamy na myśli całą gamę szaro-brązowych odcieni. Taupe ciężko odnieść stricte tylko do jednego, konkretnego koloru, ponieważ tak definiowane są zarówno szarości z dodatkiem ciepłych brązów, jak i brązy z dodatkiem chłodnej szarości. Cechą wspólną tych mieszanek pozostaje ich intrygujący, nieoczywisty charakter, łączący w sobie cieplejsze i zimniejsze tony.

Taupe we wnętrzach – gdzie wykorzystać ten kolor?

Taupe jest bez wątpienia barwą ciekawą, niejednolitą. Wyróżnia ją uniwersalność i ponadczasowość. To kolor, który równie dobrze prezentuje się w minimalistycznych, nowoczesnych przestrzeniach, co we wnętrzach klasycznych, skandynawskich, a nawet glamour! Jeżeli więc podczas remontu jeszcze nie do końca wiemy, w jakim stylu urządzimy nasze mieszkanie, taupe na pewno będzie bezpiecznym i trafionym wyborem! To idealny odcień dla wszystkich, którzy mają już dość standardowych szarości i brązów. Oczywiście barwę tę możemy wykorzystać nie tylko jako pokrycie ścian, ale i przemycić do środka w postaci tekstyliów, dodatków lub mebli.

Taupe świetnie wygląda w towarzystwie wyposażenia wykończonego na wysoki połysk, jak i tego, o matowej powierzchni. Znajdziemy je w sklepie meble online. Pasuje ponadto do m.in. szkła, kamieni, jasnego i ciemnego drewna, rattanu, metalu, betonu, dlatego da nam bardzo duże pole do manewru.

Do jakich barw pasuje taupe?

Mimo swojego niejednolitego, nieoczywistego charakteru, zestawienie brązo-szarości z innymi kolorami nie będzie dla nas dużym wyzwaniem. Barwa ta wspaniale komponuje się w szczególności z:

  • Bielą – w takim duecie możemy wykorzystać ją we wnętrzach skandynawskich, klasycznych, nowoczesnych i glamour.
  • Czernią – połączenie idealne w przestrzeni nowoczesnej, industrialnej.
  • Ciemnymi szarościami i brązami – kompozycja subtelnego szaro-brązu z ciemniejszymi tonami brązów i szarości może stworzyć bardzo oryginalny efekt. Taką mieszankę w zależności od proporcji wykorzystamy we współcześnie zaaranżowanych wnętrzach, klasycznych lub scandi.
  • Granatem, butelkową zielenią – idealne połączenie, gdy zależy nam na nadaniu przestrzeni eleganckiego charakteru. Takie zestawienie wspaniale dopełnią miedziane i złote dodatki oraz towarzystwo marmuru.
  • Pastelami – a może fiolet, lila, błękit lub mięta? Takie barwy nadadzą kolorowi taupe lekkości, a także wprowadzą do naszej aranżacji powiew świeżości i energii.

Tapue – meble i dodatki

Poza pokryciem ścian, taupe może znaleźć się w naszych wnętrzach również w postaci mebli oraz dodatków. Największe możliwości dadzą nam w tym przypadku meble wypoczynkowe, tapicerowane. Kanapy, narożniki, pufy, fotele, czy łóżka kontynentalne. Rosnąca popularność tej barwy sprawia, że znalezienie ciekawego wyposażenia w tym kolorze nie przysporzy nam problemów. Możemy zdecydować się nawet na total look, czyli ściany i meble w różnych odcieniach brązo-szarości! A jeżeli o tekstyliach mowa, kolor taupe będzie wyglądał również wspaniale na zasłonach, dywanach, poduszkach dekoracyjnych i pledach. Szczególnie piękny efekt stworzą one w salonie i sypialni.