Viva Magenta. Kolor roku 2023 w aranżacji wnętrz

Kolorem 2023 roku została wybrana Viva Magenta. Taką decyzję podjął Instytut Pantone, który skupia wokoło siebie najwybitniejszych ekspertów ds. projektowania kolorów. Nie pozostaje więc nic innego, jak przyjrzeć się z bliska tej barwie i sprawdzić, w jaki sposób można wykorzystać ją w aranżacji wnętrz. A warto nadmienić, że jest to jeden z tych kolorów, obok których nie da się przejść obojętnie!

Viva Magenta, czyli…

Energetyzująca, głęboka czerwień z domieszką różu, emanująca wigorem i energią. Kolor wywodzący się z natury, będący synonimem nowej siły, odwagi do wyrażania siebie, czystej radości i optymizmu, czasami nazywany również „buraczkowym”. Viva Magenta jest barwą odważną, nieustraszoną, elektryzującą – tak właśnie określają ją eksperci zasilający szeregi Pantone.

Jeśli wyraziste kolory są właśnie tym, co Cię przyciąga, a nie paraliżuje, planując w tym roku zmiany w wystroju domu, zdecydowanie warto uwzględnić w nich Viva Magentę! Wbrew pozorom nie jest to jednak wcale odcień tylko dla odważnych.

Kolorowe, eklektyczne wnętrze, Viva Magenta na ścianie, turkusowa sofa.

Do jakich aranżacji pasuje Viva Magenta?

Mimo swojej charyzmy Viva Magenta jest kolorem, który można wkomponować do wielu różnych wystrojów. Będzie ona pasować oczywiście do aranżacji nowoczesnych na bazie prostych, minimalistycznych mebli w bieli, czerni, czy szarości. Viva Magenta w duecie z nowoczesnością stanie się powiewem świeżości i nowej energii.

Viva Magenta to również doskonały kolor do wnętrz urządzonych zgodnie z duchem retro, niebojących się barw, wzorów, struktur. Jednym słowem: różnorodności. Jeśli lubisz stare meble z duszą lub stylizowane na takie, które można dostać w sklepie z meblami online, dodatek w postaci Viva Magenty będzie strzałem w dziesiątkę.

Wyrazista kolorystyka i zamiłowanie do bogatego wzornictwa nie są także obce stylistyce marokańskiej. Tutaj również znajdzie się miejsce dla karminowej czerwieni z dodatkiem różu!

Nad Viva Magentą możesz zastanowić się ponadto, aranżując wnętrza w wystroju glamour, a nawet art deco. Barwie tej nie brak elegancji, dlatego znakomicie wpisze się ona w style, które z niej słyną.

Jak wprowadzić Viva Magentę do wnętrz?

Tutaj możliwości są dwie – jako akcent, dodatek lub jako barwę główną, choć ta z opcji wymaga rozwagi i odpowiedniego wyczucia. Zastosowanie Magenty w nadmiarze może szybko spowodować wrażenie przesytu.

Biały, nowoczesny narożnik na tle ściany w kolorze Viva Magenta.

Viva Magenta jako kolor uzupełniający może zostać wprowadzona do wnętrz w szczególności w postaci tekstyliów. Nie tylko poduszek, dywanów, zasłon, obrusów, ale i mebli tapicerowanych. W odcieniu tym szczególnie dobrze będą prezentować się sofy lub kanapy z pikowaniami i przeszyciami, a także na wysokich nóżkach. Stylistyka elegancka, glamour, czy vintage znakomicie podkreślą tę barwę, która sama w sobie emanuje już odpowiednim luksusem i splendorem!

Idealnym sposobem, aby przemycić Viva Magentę do swojej przestrzeni życiowej, będą ponadto plakaty i obrazy w tym kolorze, wazony na kwiaty, osłonki na doniczki, czy dekoracyjne tace.

Z czym łączyć Viva Magentę?

Zasadnicze pytanie brzmi: jakie kolory pasują do tak ekspresyjnej, żywiołowej barwy, jaką jest niewątpliwie Viva Magenta? Poza klasyką w postaci bieli, czerni i szarości świetnym wyborem będzie również:

  • szary liliowy
  • blady khaki
  • szary piasek
  • szary błękit
  • złoto
  • przygaszony fiolet
  • delikatny róż i jego odcienie.

Jak zatem widać, wariacji kolorystycznych jest całkiem sporo! Oczywiście najlepiej ograniczyć się do 3 lub maksymalnie 4 barw, z wyborem jednej, dominującej.

Czarny, elegancki i nowoczesny zestaw do jadalni z żyrandolem na tle ściany w kolorze Viva Magenta.