Jak prawidłowo przechowywać buty w domu?

Prawidłowe przechowywanie butów w domu czasami przysparza pewnych problemów. Zwłaszcza gdy mamy ich całkiem sporo i nie do końca mieszczą się one na dostępnej przestrzeni. W jaki sposób zadbać w takim razie o organizację własnego obuwia? Jak przechowywać buty w domu i szafie?

Jak przechowywać buty w domu?

Pomieszczeniami, w których przeważnie przechowujemy buty, są przede wszystkim: wiatrołap, przedpokój oraz sypialnia. W przedsionku i przedpokoju trzymamy najczęściej obuwie, w którym chodzimy codziennie lub często. Garderoba w sypialni to z kolei idealne miejsce na buty sezonowe, które w danym okresie nie są nam potrzebne lub takie, które zakładamy wyłącznie na szczególne okazje. Mogą znaleźć się one oczywiście również w przedpokoju, jeśli dysponujemy tam miejscem na większą szafę.

Szafka na buty w nowocześnie urządzonym przedsionku.

Podstawowymi meblami do przechowywania butów w domu są z kolei otwarte lub zamknięte szafki na buty oraz szafa. Znajdziesz je w sklepach stacjonarnych oraz sklepach oferujących meble online. Obuwie ubierane każdego dnia można trzymać natomiast poza szafką lub szafą, na specjalnych podkładkach i matach, dzięki czemu będą one zawsze pod ręką.

3 pary butów na macie.

Jak przechowywać buty w szafie?

Jeśli planujesz przechowywać część butów w szafie, w pierwszej kolejności zadbaj o ich odpowiednie oczyszczenie. W szafie nie trzymamy brudnego, zniszczonego obuwia, a wyłącznie te, które zostanie odpowiednio przygotowane na następny sezon. Tam,  gdzie jest to konieczne ze względu na możliwe odkształcenia, pamiętaj o wypełnieniu wnętrza butów zwiniętymi gazetami. Jeśli szafa jest głównym meblem do ich przechowywania, zadbaj również o odpowiednią segregację z podziałem, które rodzaje obuwia towarzyszą Ci regularnie, a po które sięgasz tylko sporadycznie. Niech najczęściej zakładane obuwie będzie zawsze pod ręką, w wygodnym dostępie. Nie umieszczaj z kolei takich par na górnych półkach, czy w głębi szafy.

Jak przechowywać buty w szafie? W pudełkach!

Świetnym sposobem na przechowywanie butów w szafie jest trzymanie ich w pudełkach. Unikaj natomiast zamykania ich w reklamówkach, czy owijania w folię, które ograniczają dostęp powietrza. Buty schowane w pudełkach w żadnym stopniu nie przeszkadzają przechowywaniu w tej samej szafie ubrań – kurtek, spodni, sukienek, czy bluzek. Nie będą również narażone na kurz i zabrudzenia. Najlepiej trzymać je w tych samych pudełkach, w których zostały zakupione. Dzięki temu nie ulegną odkształceniom. Jeśli jednak nie masz już oryginalnego opakowania, bez problemu zakupisz transparentne, plastikowe pudełka specjalnie na ten cel. Oczywiście pamiętaj, aby zwrócić uwagę na odpowiednie rozmiary! Buty przechowywane w zbyt małym opakowaniu są podatne na zniekształcenia. Zaletą pudełek jest również to, że pozwalają one na optymalizację miejsca w szafie. Możesz układać je jedno na drugim i w ten sposób oszczędzić przestrzeń!

Przechowywanie butów w garderobie. Jak przechowywać buty w garderobie? Na półkach!   

Jeśli nie chcesz przechowywać butów w szafie w pudełkach, wykorzystaj do tego otwarte, klasyczne lub wysuwane półki. W tym przypadku ważne jest, aby zadbać o ich różną wysokość, co pozwoli Ci trzymać na nich zarówno niskie obuwie, takie jak adidasy, jak i wyższe, na przykład botki.

Rozstaw półek na buty mieści się najczęściej w przedziale 15 – 40 cm lub więcej, jeśli masz ku temu możliwości i posiadasz dużo wysokich par butów. Na niskich półkach, na wysokości 15 – 20 cm możesz przechowywać klapki, balerinki, czy adidasy. Wysokość 25 – 30 cm będzie odpowiednia na m.in. botki i sztyblety. Na kozaki i oficerki będziesz potrzebować półek o wysokości ok. 40 cm i więcej. Jeśli nie mieszczą się one na półkach, po zakończonym sezonie jesienno/zimowym schowaj je do pudełka i przechowuj na płasko, nie zapominając o wypełnieniu lub specjalnych prawidłach do butów.

Przechowując buty na półkach, warto zadbać o ich segregację. Nie mieszaj ciężkiego obuwia ze szpilkami, czy butów letnich z zimowymi. Rekomendowane ustawienie butów na półkach, czy to w szafie w przedpokoju lub sypialni, czy w szafce w przedsionku to: kozaki na najwyższej półce, dalej botki, sztyblety, obuwie sportowe. Najniższe półki przeznacz z kolei na trampki, klapki, baleriny, szpilki, czółenka.

Kolejną zasadą, o której nie można zapomnieć, przechowując obuwie w szafie na półkach, to odpowiednie rozdzielenie ich od pozostałych ubrań. Najlepiej przeznaczyć na nie osobną część garderoby, jeśli pozwala na to jej konstrukcja.