Skandynawska jadalnia – czego nie może w niej zabraknąć?

Jadalnia w stylu skandynawskim to przepis na przytulną, funkcjonalną i wygodną przestrzeń, w której z radością będziemy spotykać się na wspólnych posiłkach. Jak urządzić skandynawską jadalnię? Jakie krzesła i stół do skandynawskiej jadalni powinny się w niej znaleźć? Jeśli marzysz, aby we wnętrzu tym zainspirować się właśnie wystrojem z północy Europy, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek!

Aranżacja jadalni w stylu skandynawskim od podstaw – kolory, materiały

Na skandynawski wystrój składają się nie tylko bardzo charakterystyczne meble, ale i odpowiednia kolorystyka oraz materiały. I to właśnie od nich zaczniemy, ponieważ to one stanowią podstawę, tło całej naszej aranżacji. Klasyczne, skandynawskie wnętrza są jasne i przestronne. W jadalni w stylu skandynawskim pierwsze skrzypce powinny grać dlatego delikatne, jasne kolory. Postawmy w szczególności na biel, którą mogą wzbogacić delikatne szarości, beże oraz pastele, na przykład mięta, fiolet, błękit. Jeżeli nasza jadalnia ma nieco większe wymiary, warto pokusić się także o ciemniejsze akcenty, idąc w kierunku jednej z odmian stylu skandynawskiego – dark nordic. W wystroju tym możemy pozwolić sobie na m.in. ścianę w graficie, granacie, a nawet czerni!

Skandynawska jadalnia.

Decydując się na aranżację jadalni w stylu skandynawskim, nie można zapomnieć ponadto o materiałach stosowanych do wykończenia wnętrz. Wystrój inspirowany państwami północnymi kocha naturę. W skandynawskiej jadalni nie powinno zabraknąć dlatego przede wszystkim drewna (drewniane meble, podłoga, parapety, wykończenia ścian, dodatki). We wnętrzach skandynawskich spotkamy również wiklinę, rattan, szkło, beton, dekoracyjną cegiełkę w kolorze białym, ceramikę, czy elementy szklane. Z tkanin dominuje natomiast len, bawełna, wełna, juta. 

Stół i krzesła do jadalni w stylu skandynawskim

Stół i krzesła do jadalni w stylu skandynawskim. Jadalnię tworzą tak naprawdę dwa rodzaje mebli: stół i krzesła, dostępne w największym wyborze w sklepie oferującym meble online. Pozostałe elementy wyposażenia, takie jak witryny, kredens, czy komoda mogą znaleźć się w niej, choć nie muszą. Zarówno krzesła do jadalni w stylu skandynawskim, jak i stół do jadalni w stylu skandynawskim przybierają najczęściej postać białych, zgrabnych i smukłych mebli na skośnych drewnianych nóżkach. Wyposażenie o takim designie od razu sprawi, że nasze wnętrze nabierze typowych, skandynawskich cech.

Oczywiście drewniano-białe meble nie są w tym przypadku naszą jedyną możliwością. W charakter skandynawskiej jadalni doskonale wpiszą się również krzesła tapicerowane pokryte miękką tkaniną. Nie musimy rezygnować przy tym z dekoracyjnych przeszyć lub delikatnych pikowań! Gdy pragniemy jednak pozostać przy surowszej, minimalistycznej odsłonie wystroju skandynawskiego, postawmy na duet: drewniany stół i metalowe, czarne krzesła.

Dodatki do skandynawskiej jadalni

Wprawdzie wystrój skandynawski stawia na pierwszym miejscu funkcjonalność i prostotę, nie oznacza to, że nie ma w nim miejsca na dodatki. W pomieszczeniu takim jak jadalnia warto zwrócić uwagę na tekstylia, w szczególności zasłony na okna, podstawki na stół, dywan lub chodnik. Powinny zostać one wykonane z naturalnych tkanin, takich jak bawełna, len, wełna, czy juta. Ważną rolę odegra również lampa do jadalni w stylu skandynawskim zlokalizowana nad głównym stołem – prosta i jednocześnie intrygująca, gustowna. Do udekorowania ścian możemy wybrać plakaty z motywami florystycznymi oraz naturą, minimalistyczne zegary, czy lustra. Na ścianie znajdzie się również miejsce na drewno, jasną cegiełkę lub starannie dobraną fototapetę. Skandynawską jadalnię uzupełnią ponadto wiklinowe kosze, trawy pampasowe, roślinność, a także drewniane, szklane, metalowe lub ceramiczne dekoracje. M.in. wazony, talerze, misy, lampiony.