Kredens – czy możemy wykorzystać go we współczesnych aranżacjach?

Kredens to mebel z wyjątkową tradycją i historią, obecny w aranżacjach wnętrzarskich już od wieków. Czy kojarzony przede wszystkim z kuchniami naszych babci lub prababci znajdzie zastosowanie również w dzisiejszych, bardziej nowoczesnych odsłonach? Przekonajmy się, jak obecnie możemy wykorzystać kredens!

Krótka historia kredensu

Słowo kredens od dzisiaj nie powinno kojarzyć się nam tylko i wyłącznie z jednym z rodzajów mebli. Mianem kredensu określano kiedyś także pomieszczenia przeznaczone dla służby, która usługiwała na dworach lub w pałacach. Kredens był miejscem, w którym przygotowywano potrawy przed ich ostatecznym podaniem na stół, m.in. nakładano je na talerze i dekorowano. Przechowywano w nim również obrusy, zastawy stołowe oraz wiele przekąsek.

Kredens znany większości z nas to mebel zdobiący kuchnie oraz jadalnie. Jego historia sięga już wieku XV, gdzie przybierał formę skrzyni na sprzęt stołowy oraz niektóre potrawy. Z biegiem lat jego wygląd stawał się coraz to okazalszy oraz wzbogacany o dodatkowe elementy i segmenty.

Jak wykorzystać kredens we współczesnych aranżacjach?

Kredensy, które znamy, składają się przeważnie z zabudowanej części dolnej oraz górnej ze szklanymi witrynami lub otwartymi półkami. Są to pojemne bryły, wyposażone w wiele przegród, szafek, szuflad i zakamarków. Szczególna rola, jaką odgrywały w kuchniach naszych babci, nie powinna być zatem dużym zaskoczeniem. Kredensy nadawały się doskonale do przechowywania zastawy stołowej, obrusów, serwetek, konfitur, wielu smakołyków, a także mnóstwa innych drobiazgów, na które brakowało miejsca.

Dzisiaj, obecność kredensów w przestrzeni domowej nie jest regułą, jednakże meble te wcale nie odeszły w zapomnienie. Spotkamy je przede wszystkim we wnętrzach inspirowanych stylistyką prowansalską, rustykalną, skandynawską, klasyczną oraz vintage. Zastosowanie kredensów zdecydowanie wykracza jednak poza ich standardowe przeznaczenie. Mimo że wciąż możemy wzbogacić nimi naszą kuchnię lub jadalnię, coraz to częściej wykorzystuje się je także w salonach, a nawet przedpokojach.

W pokoju dziennym kredens może posłużyć nam jako stylowa biblioteczka, zastępująca standardowe regały na książki. Drugim sposobem jego zagospodarowania jest zamienienie kredensu w oryginalny barek z trunkami oraz eleganckimi szklankami do alkoholu. Mebel ten może stać się także miejscem, w którym będziemy eksponować nasze pamiątki, dekoracje oraz zdjęcia.

A co z kredensem w przedpokoju? Jego dolna część z zabudowanymi szafkami świetnie nada się do przechowywania butów. Górna, składająca się z otwartych półek posłuży natomiast jako miejsce na ozdoby i często ginące drobiazgi.

Czym kierować się przy wyborze kredensu?

Dopasowując kredens do wnętrza, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

Styl oraz kolorystykę mebla – muszą one odpowiadać pozostałemu wyposażeniu, które już znajduje się w naszym pokoju. Barwa kredensu może różnić się od np. koloru zabudowy kuchennej, jednakże jego styl powinien pozostawać z nią w spójności. W wielu sklepach oferujących meble online znajdziemy kolekcje, które zawierają pasujące do pozostałych elementów kredensy.

Materiał, z jakiego został wykonany – w tym przypadku możemy wybierać pomiędzy meblami starymi lub stylizowanymi na takie. Charakter prawdziwego kredensu najlepiej oddadzą meble z drewna, które poza pięknym wyglądem, są również trwałe, solidne i długowieczne.

Miejsce ustawienia – kredensy należą z reguły do brył wielkogabarytowych i masywnych, dlatego też ich umieszczenie w pokojach o niedużym metrażu będzie ryzykownym wyborem. Meble te nie będą prezentować się zatem dobrze w m.in.: kawalerkach, czy wąskich, małych i zamkniętych wnętrzach.