Beż we wnętrzach – wiele możliwości

Zastosowanie bogatej palety beżów pozwoli nam stworzyć przestrzeń idealną. Jasną, ciepłą, przytulną, a także dającą wiele możliwości aranżacyjnych. Jest to kolor, który doskonale prezentuje się w różnorodnych odsłonach – na ścianach, meblach, czy też w postaci dodatków. Jeśli marzą się nam wnętrza klimatyczne i stylowe, w których prymu nie wiodą biele lub szarości, beż będzie idealnym wyborem.

Aranżacje wnętrz z wykorzystaniem beżów

Paleta beżów, niegdyś określających kolor owczej wełny, obecnie składa się z wielu odcieni, łączących w sobie m.in. kawę z mlekiem, śmietankę, jasny brąz, czy piaskowy. Niektóre z nich są jaśniejsze, inne ciemniejsze. Znajdziemy i takie, które wpadają w szarości, jak i głębokie brązy. Zanim zdecydujemy się wprowadzić do naszych wnętrz beż, powinniśmy wiedzieć, że zakres jego zastosowania jest naprawdę ogromny. Odcienie z tej palety doskonale prezentują się w salonie i sypialni. Coraz to częściej wybieramy je również do pokojów dzieci i nastolatków. W beżach urządza się dziś ponadto kuchnie i łazienki.

Do jakich wnętrz pasują beże? Ich niewątpliwą zaletą jest ogromna uniwersalność i możliwość dopasowania do dowolnego wystroju. Beże to kolory, w których urządza się wnętrza nowoczesne, skandynawskie, bliskie naturze, czy rustykalne. Beż to także podstawowy odcień wystroju tradycyjnego. Podobnie jak biel i szarość, jest jedną z ponadczasowych i niezwykle popularnych barw.

Jak wykorzystać beże?

Klasycznym sposobem na wykorzystanie beżów są pomalowane w tym odcieniu ściany. Możemy zdecydować się na jednolitą kolorystykę lub mieszaną. Połączenie ciemniejszych barw z jaśniejszymi nada wnętrzu charakteru, a ponadto pozwoli podkreślić wybrane strefy lub ważne punkty. Jeśli nasze pomieszczenie przez cały dzień pozostaje dobrze doświetlone promieniami słonecznymi, możemy postawić na chłodniejszy wariant tego koloru. Jeśli jednak aranżujemy pokój z ograniczonym dostępem światła, wybierzmy barwy jasne i ciepłe.

Beżowe mogą być także meble – zarówno te do kuchni, jak i pokoju lub sypialni. Znajdziemy je w sklepie z meblami online. Popularnym i doskonałym sposobem na wprowadzenie do swojego domu beżowych odcieni są również dodatki. W szczególności bogate tekstylia, obrazy przedstawiające motywy roślinne i krajobrazowe, kuferki, pudełka oraz pozostałe akcesoria dekoracyjne. Takie elementy świetnie uzupełnią przestrzenie nowoczesne lub ekologiczne, swoim wystrojem nawiązujące do natury.

Z czym łączyć beż?

W tym miejscu po raz kolejny możemy zaobserwować wyjątkową uniwersalność beżów. Wspaniale komponują się one z jasnymi kolorami, jak i doskonale równoważą ciemne barwy, wydobywając ich głębię.

Beż stworzy udaną kompozycję z bielą oraz szarością. Ponadto, możemy połączyć go również z ciepłymi pastelami: liliowym, jasnym różem, miętą, czy błękitem. Spośród ciemniejszych barw, beż pasuje także do granatu, butelkowej zieleni, grafitu oraz burgundu.

Czy to koniec możliwości, jakie oferuje nam beż? Zdecydowanie nie! Przepiękny duet otrzymamy po połączeniu beżu z naturalnym drewnem, rattanem, wikliną lub naturalnymi tkaninami, takimi jak len, bawełna lub wełna. W klasycznych aranżacjach beż często towarzyszy porcelanowym dekoracjom, z kolei w nowoczesnych przestrzeniach spotkamy go z marmurem, imitacjami betonu lub dekoracyjną, białą cegiełką.