Salon dla dużej rodziny

Pokój dzienny to z założenia przestrzeń wielofunkcyjna. Tym bardziej, gdy ma służyć jednocześnie wielu domownikom w różnym przedziale wiekowym i o odmiennych zainteresowaniach. Jak w takim razie zaaranżować salon dla dużej rodziny, tak, aby sprzyjał on zarówno spędzaniu czasu razem, jak i osobno?  

Wybieramy mebel wypoczynkowy dla dużej rodziny

Miejscem, wokoło którego toczy się życie w każdym salonie, jest niezaprzeczalnie znajdujący się tam zestaw wypoczynkowy. To właśnie na nim relaksujemy się, oglądamy telewizję, prowadzimy rozmowy, gramy oraz czytamy książki. Gdy mamy liczną rodzinę lub też często zapraszamy do siebie bliskich, nie zadowolimy się prostą, 2-osobową sofą. W tym przypadku będziemy potrzebować czegoś specjalnego i wyjątkowego, takiego jak modułowy narożnik pokojowy. Meble modułowe dopasowują się do naszych indywidualnych preferencji. To my decydujemy o ich kolorze, wielkości, układzie oraz wielu innych, dodatkowych funkcjach. Największy wybór czeka na nas w sklepach oferujących meble online. Na jakie właściwości narożnika pokojowego powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli chcemy, aby służył on całej rodzinie?

Poza wielkością, która zależeć będzie od liczebności wszystkich domowników oraz przestrzeni, jaką dysponujemy, nowoczesny narożnik modułowy może posiadać:

  • Funkcję spania – po szybkim rozłożeniu otrzymujemy wygodne łóżko o dużej powierzchni. To idealne rozwiązanie, gdy często odwiedzają nas bliscy lub rodzina z daleka. Decydując się na narożnik z funkcją spania, zawsze będziemy mogli ugościć ich w odpowiednich warunkach.
  • Szeroką otomanę – jest to rozległe, boczne siedzisko, które pozwala na wypoczynek w pozycji leżącej, bez konieczności rozkładania narożnika. Nie musimy również kupować osobnego szezlonga, aby skorzystać z krótkiej, popołudniowej drzemki, czy też oddać się lekturze w ulubionym, półleżącym ułożeniu.
  • Regulowane zagłówki, luźne poduchy – są to dodatkowe funkcjonalności, pozwalające każdemu domownikowi na dopasowanie oparcia do własnych preferencji.
  • Boczne skrytki, kieszenie, stoliki – to pozostałe z udogodnień, jakie mogą oferować nam nowoczesne narożniki modułowe. Dzięki tym elementom możemy bezpiecznie schować książki, urządzenia elektroniczne, czy też stabilnie postawić kubek z kawą. I co najważniejsze, będziemy mieć je zawsze tuż pod ręką.

Elementem występującym wraz z narożnikami są również ławy kawowe, dopełniające kącik wypoczynkowo-gościnny. Dla dużych rodzin znacznie wygodniejszym rozwiązaniem będą podwójne stoliczki kawowe, zapewniające więcej miejsca na przekąski, elektronikę, czy gry planszowe. Komplet stolików lepiej prezentuje się ponadto w zestawieniu z dużym meblem wypoczynkowym, zachowując właściwe proporcje tej aranżacji.

Miejsce przy stole dla każdego

Życie w salonie, poza strefą wypoczynkową, koncentruje się również przy stole. To przy nim spożywamy posiłki i rozmawiamy. Stół nierzadko jest również miejscem pracy, nauki, odrabiania zadań domowych, czy tworzenia artystycznych projektów. W nowych domach standardem staje się łączenie części dziennej z jadalnią, dlatego też stół to kolejny z podstawowych elementów wyposażenia pokoju. Tutaj również, w zależności od ilości dostępnego miejsca oraz naszych potrzeb, możemy zdecydować się na różne warianty.

Najpopularniejsze stoły do jadalni to modele z wysuwanymi blatami. W ten sposób, na co dzień możemy korzystać z podstawowej wersji mebla, natomiast podczas spotkań w liczniejszym gronie rozłożyć go do jeszcze większych rozmiarów. Stoły rozsuwane są wybierane w szczególności do pokojów o niedużym metrażu, w których nie ma miejsca na to, aby na stałe pozwolić sobie na obszerne modele.

Jeśli jednak nie jesteśmy ograniczeni przestrzenią, możemy zdecydować się na duże, masywne i eleganckie stoły pokojowe, wykonywane na zamówienie. Bez wątpienia staną się one jednocześnie ozdobą naszego wnętrza. Z tego wariantu najchętniej korzystają osoby, dla których stół to główne, honorowe miejsce w salonie. Przy tak szerokim i długim blacie każdy znajdzie kawałek miejsca do pracy, nauki, czy zjedzenia posiłku, bez przeszkadzania sobie nawzajem.