Funkcjonalne i wygodne rozmieszczenie mebli w salonie

Mały lub duży. Prostokątny bądź kwadratowy. Otwarty, a może zamknięty? Bez względu na to, jaki jest nasz salon, zawsze powinien on łączyć w sobie dwie cechy – wygodę i funkcjonalność. O charakterze naszego pokoju dziennego bardzo często decyduje nie tylko jego metraż, ale również sposób rozmieszczenia mebli i ich rodzaj. O czym warto zatem pamiętać podczas urządzania tego wnętrza?

Punkt wyjścia, czyli strefa wypoczynkowo-gościnna

Urządzanie każdego salonu powinniśmy rozpocząć od jego centrum, czyli strefy gościnno-wypoczynkowej. Składają się na nią meble tapicerowane, stolik kawowy oraz szafka RTV z telewizorem.

Największą bryłą znajdującą się w każdym pomieszczeniu jest sofa, kanapa bądź narożnik pokojowy, które wpłyną na usytuowanie pozostałych elementów. Z narożnikiem pokojowym najczęściej spotkamy się w salonach otwartych na jadalnię lub kuchnię. Decydując się na jego ustawienie poprzeczne, w środkowej części pomieszczenia, subtelnie wydzielimy dwie strefy – wypoczynkową i jadalną. Czy w takim samym położeniu możemy umieścić kanapę? Nic nie stoi na przeszkodzie! Nie jest to jednak najpopularniejsze ze stosowanych rozwiązań. Większość z nas wciąż decyduje się na klasyczny układ, to znaczy przy jednej ze ścian.

Jakie aranżacje możemy stworzyć z wykorzystaniem kanapy, stolika kawowego oraz szafki RTV?

  • Jeśli dysponujemy standardowym lub stosunkowo dużym pokojem, sofa lub kanapa podobnie jak narożnik, mogą podzielić go na dwa obszary. Kanapa odsunięta od ściany, ustawiona tyłem do części jadalnej stworzy przestrzeń sprzyjającą rozmowom. Warto uzupełnić ją dwoma fotelami, ustawionymi naprzeciwko, pod delikatnym skosem.
  • W naszym salonie możemy również zdecydować się na dwie zgrabne kanapy ustawione równolegle, pomiędzy którymi umieścimy stolik kawowy, a z jednego boku szafkę RTV. W tym wariancie dopuszcza się także układ prostopadły.
  • Nie bójmy się ponadto rozmieszczenia kanapy lub sofy pod skosem, w pobliżu rogu pokoju – w tym przypadku pamiętajmy, aby ewentualne fotele ustawić w prostej linii, wzdłuż stolika kawowego.

Jeśli do naszego pokoju wybraliśmy sofę bądź kanapę, możemy uzupełnić je fotelami lub pufami. Gdy z kolei zdecydowaliśmy się na narożnik, miejmy na względzie, że lepiej prezentuje się on w towarzystwie samych puf.

Jak ustawić meble w salonie?

Zanim przystąpimy do umeblowania naszego pokoju dziennego, zastanówmy się nad rodzajem i wyglądem wybieranych mebli. Większą uwagę powinniśmy poświęcić mniejszym salonom, w których niestety nie jest możliwa pełna swoboda aranżacyjna. Idealnym rozwiązaniem do tego typu wnętrz będą jasne, lekkie i zgrabne meble, o zbliżonej wysokości. Unikajmy ciężkich, topornych kolekcji oraz wysokiej zabudowy zakrywającej ściany. Przy poszukiwaniu wyposażenia powinniśmy także kierować się zasadą minimalizmu – jeśli okaże się to wystarczające, do podstawowych mebli ze strefy wypoczynkowo-gościnnej, dostawmy np. tylko komodę. Wybierając meble online, możemy być pewni, że znajdziemy wiele ciekawych propozycji i inspiracji do niewielkich salonów.

Standardowe bryły, takie jak komody i witryny w większości przypadków najlepiej prezentują się w podstawowym ułożeniu, czyli przy ścianach. Jeśli zależy nam na oszczędności miejsca, zdecydujmy się na ich wiszące odpowiedniki. Zawsze pamiętajmy również o pozostawieniu swobodnej przestrzeni do otwierania szafek, jak i przemieszczania się po salonie. Wyjątek od klasycznego ustawienia może stanowić tu modułowy regał, który często wykorzystuje się jako ściankę działową do podziału pokoju na strefy.