Jak zaprojektować szafę do przedpokoju?

Jednym z pomieszczeń, w którym bardzo często natkniemy się na dużą, pojemną szafę, jest właśnie przedpokój. Szafa w przedpokoju to najczęściej szafa wielofunkcyjna, służąca nie tylko przechowywaniu ubrań, ale i wielu innych akcesoriów, czy sprzętów. Mebel ten, niezależnie od tego, czy robiony na wymiar, czy w wersji modułowej, daje nam dużą dowolność. Możemy sami zadecydować o jego głębokości, rozmieszczeniu wewnętrznych półek i drążków, wyglądzie, czy rodzaju drzwi. Jak zaprojektować szafę do przedpokoju? O czym powinniśmy pamiętać i jakich błędów należy się wystrzegać? Sprawdźmy!

Szafa do przedpokoju – od czego zacząć?

Szafa do przedpokoju w zależności od wolnej przestrzeni może występować w wielu przeróżnych wariantach. Stylistyka, kolorystyka, czy rodzaj frontów również są tutaj sprawą indywidualną, uwarunkowaną wystrojem tego pomieszczenia.

Zaczynając projektowanie szafy do przedpokoju, na początku powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • Przeznaczenie

Czy będzie to szafa tylko na ubrania i buty, czy również na m.in. artykuły gospodarstwa domowego, takie jak odkurzacz, deska do prasowania, środki czyszczące?

Wnętrze nowoczesnej, wąskiej szafy w przedpokoju.

  • Wymiary

Podstawowe i najważniejsze wymiary to oczywiście szerokość, wysokość i głębokość. Zastanówmy się, czy potrzebujemy wysoką szafę sięgającą sufitu, czy też chcemy zostawić tam wolną przestrzeń. Jeżeli zostawimy wolną przestrzeń pomiędzy górą szafy a sufitem, powinna być ona na tyle przestronna, aby można było tam wsunąć rękę i swobodnie przetrzeć kurz. Kluczowym parametrem każdej szafy jest w szczególności jej głębokość. O ile szafa w sypialni to najczęściej mebel głęboki, szafa w przedpokoju nie zawsze dorównuje jej pojemnością. Jeżeli jednak będzie to jedno z głównych miejsc do przechowywania, jej głębokość nie powinna być mniejsza niż 50-60 cm. Oczywiście wybierając meble online, natkniemy się także na szafy mające zaledwie 35-40 cm głębokości. Musimy jednak pamiętać, że mają one z reguły charakter uzupełniający. Płytka szafa nie pozwoli nam przede wszystkim na przechowywanie ubrań na wieszakach.

  • Drzwi

W zakresie drzwi nasz wybór może paść na standardowe drzwi uchylane lub przesuwane. Szafy z drzwiami przesuwanymi świetnie sprawdzają się w wąskich przedpokojach, ponieważ nie zabierają dodatkowej przestrzeni podczas ich otwierania. Z drugiej strony drzwi przesuwane w pewnym stopniu ograniczają dostęp do wnętrza. Jest to jednak kłopotliwe tylko wtedy, gdy w tym samym czasie z szafy chciałyby skorzystać dwie osoby. Niezależnie od tego, jakie drzwi wybierzemy, w każdym przypadku doskonałym rozwiązaniem będzie szafa do przedpokoju z lustrem, które może zająć jedno skrzydło lub cały front, jak na poniższym przykładzie.

Szafa do przedpokoju z lustrem.

Jak zaprojektować wnętrze szafy do przedpokoju?

Podczas projektowania wnętrza szafy do przedpokoju musimy powrócić do jej przeznaczenia. Jeżeli poza odzieżą chcemy przechowywać w niej również inne przedmioty, powinniśmy zadbać o podział naszej szafy na odpowiednie segmenty, które ułatwią nam zachowanie porządku. W zależności od potrzeb mogą mieć one szerokość wynoszącą ok. 50 cm, 75 cm, czy 100 cm.

Nowoczesna szafa z lustrem. W części przeznaczonej na m.in. odkurzacz, deskę do prasowania, czy mop sprzątający, konieczne będzie zachowanie odpowiedniej przestrzeni, która pozwoli na wygodne schowanie wysokich sprzętów. Ewentualne dodatkowe półki najlepiej umieścić powyżej linii wzroku, w górnej części mebla. W tym segmencie możemy rozważyć także zakup dodatkowych uchwytów, haków oraz koszy.

Jakimi zasadami kierować się natomiast przy projektowaniu części na ubrania?

Podstawowym elementem wyposażenia każdej szafy są półki. Ich optymalna wysokość to 45-50 cm. Półki mogą znajdować się zarówno na górnych, dolnych, jak i środkowych poziomach garderoby.

W wielu szafach decydujemy się również na szuflady. Najlepiej umieścić je poniżej linii wzroku, w dolnej części. Zamiast szuflad w tych miejscach możemy zamontować również wysuwane kosze.

Kolejnym niezbędnym elementem wyposażenia szafy do przedpokoju są także drążki na wieszaki. Wysokość ich montażu musi zostać dopasowana do rodzaju przechowywanej odzieży. Jeżeli będą to płaszcze, czy sukienki maxi, zalecana wysokość wynosi ok. 160-170 cm. Jeżeli natomiast na wieszakach będziemy przechowywać „krótszą” odzież, m.in. marynarki, koszule, bluzki, wieszaki mogą zostać zamontowane z zachowaniem ok. 100-110 cm wysokości. Gdy umieszczamy drążek pod półką, pamiętajmy o przerwie wynoszącej ok. 6 cm.

Biała szafa do przedpokoju z drzwiami przesuwanymi.

W szafie będziemy potrzebować najpewniej również miejsca na buty. Możemy przeznaczyć na nie dolną część garderoby w postaci zwykłych lub wysuwanych półek albo cały segment. W każdym przypadku musimy pamiętać, aby uwzględnić przestrzeń zarówno dla butów niższych, jak i wyższych. Na płaskie, niskie obuwie wystarczą nam półki o wysokości ok. 15-20 cm. Jeżeli jednak w szafie chcemy przechowywać także botki, czy szpilki, odległość między półkami powinna wynosić ok. 25 cm, a w przypadku kozaków nawet 40 cm.