Przeszklenia we wnętrzach – elegancko i efektownie

Każdy z nas ma inną wizję tego, jak chce, aby wyglądał jego dom lub mieszkanie. Jedni marzą o wnętrzach nowoczesnych, inni skandynawskich, jeszcze inni klasycznych. Niezależnie jednak od preferowanego wystroju, zawsze pragniemy jednego – nadać naszej życiowej przestrzeni eleganckiego i stylowego charakteru. Niezwykle pomocne są w tym przypadku efektowne przeszklenia wewnętrzne. Co dokładnie kryje się pod tym sformułowaniem?

Przeszklenia w domu – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Przeszklenia są wykorzystywane w aranżacji wnętrz od wieków. Decydujemy się na nie wyjątkowo chętnie, ponieważ ich obecność jest w stanie stworzyć w naszym domu lub mieszkaniu określony efekt. Po pierwsze, nadać całej aranżacji lekkości, wdzięku i subtelności. Po drugie, wizualnie powiększyć dostępną przestrzeń. Dokładnie tak jak robią to jasne meble i kolory. Po trzecie, wprowadzić do aranżacji powiew elegancji i luksusu. Aby jednak utrzymać wytworny charakter naszych wnętrz, szklane powierzchnie powinny odznaczać się nienagannym, czystym wyglądem! Zakurzone, opalcowane, czy brudne szkło szybko traci swój piękny, szlachetny charakter. Zaletą przeszkleń w domach i mieszkaniach jest również to, że są one uniwersalne i ponadczasowe. Moda na nie od lat nie przemija, a przy tym doskonale odnajdują się one w przeróżnych aranżacjach. W sklepie sprzedającym meble online znajdziemy wyposażenie pasujące do każdej stylistyki! Nowoczesnej, industrialnej, skandynawskiej, glamour, angielskiej, vintage. I wielu innych!

Sypialnia ze szklanymi, przesuwanymi drzwiami.

Przeszklenia wewnętrzne – gdzie i w jakiej formie mogą występować?

Przeszklenia wewnętrzne w domu to nie tylko modne i popularne dziś ogromne, odsłonięte okna. Szkło we współczesnych aranżacjach pojawia się także w innych postaciach i formach, z czego większość jest nam doskonale znana!  

Szklane drzwi, balustrady i ścianki działowe

Przeszklenia wewnętrzne w domu występują również w nowoczesnych drzwiach (w szczególności przesuwanych), ściankach działowych oraz balustradach. Tego typu elementy cieszą się największą popularnością we współczesnych aranżacjach minimalistycznych, industrialnych i glamour. Możemy zastosować je zarówno na dużych przestrzeniach, jak i wręcz przeciwnie – w małych pokojach, które chcemy optycznie powiększyć. Dzięki szklanym, przesuwanym drzwiom lub ściankom jesteśmy w stanie „lekko” i bez zaciemniania wnętrza oddzielić od siebie dwie strefy. Na przykład sypialnię od salonu lub biura, czy pokój dzienny od jadalni. Szkło nada się do tego o wiele lepiej niż tradycyjne, zabudowane ścianki działowe kartonowo-gipsowe, które mogą doprowadzić do pomniejszenia pokoju lub ograniczenia dostępu światła. Musimy oczywiście pamiętać, że szklane powierzchnie nie gwarantują nam jednak prywatności. Nie każdy więc zdecyduje się na nie z równie dużym entuzjazmem.

Szklana balustrada.

Szklane meble

W przeszklenia wyposażone są ponadto konkretne meble. Przede wszystkim witryny, barki, szafki kuchenne, kredensy, toaletki, stoliki kawowe i stoły pokojowe. Możemy zatem zauważyć, że jest to wyposażenie, które pojawia się w różnych pomieszczeniach w domu.

W przypadku szafek kuchennych z przeszklonymi witrynami najczęściej spotkamy się z nimi w kuchniach skandynawskich, prowansalskich, angielskich lub rustykalnych, jako zabudowa górna. Elementem charakterystycznym takich aranżacji może być również wspomniany już kredens kuchenny, który w nieco unowocześnionej formie stopniowo wraca do łask. Przeszklenia rzadziej pojawiają się natomiast w kuchniach nowoczesnych oraz industrialnych, gdzie dominują jednolite fronty wykończone w macie lub połysku.

Szklany stolik i witryna w nowoczesnym wnętrzu w stylu glamour. Przeszklenia to ponadto stały element wszystkich witryn. Czasami zdobią także barki na alkohole, komody, czy regały. Są to bardzo popularne rodzaje przeszkleń w salonie, które możemy zastosować bez względu na stylistykę tego pokoju!

Klasycznym rodzajem przeszkleń są także lustra, obecne w niemalże każdym wnętrzu. Łazience, salonie, sypialni, pokoju dziecka, przedpokoju, wiatrołapie. Lustra mają zarówno charakter użytkowy, jak i dekoracyjny. Gdy chcemy za ich pomocą sprawić, aby nasz pokój wizualnie zyskał przestrzeni, świetnym rozwiązaniem będzie duża szafa z przeszkleniem na frontach lub wielkie lustro umieszczone bezpośrednio na ścianie, tak jak na poniższej aranżacji.

Ściana z dużym lustrem w przedpokoju.