Zagospodarowujemy przestrzeń pod schodami

Przestrzeń pod schodami może zostać zagospodarowana na wiele ciekawych, inspirujących sposobów. Dzięki niej zyskujemy dodatkowe miejsce do przechowywania, którego jak wiadomo, nigdy dość! Jak w takim razie zagospodarować tę wnękę? Czy lepiej pozostawić ją otwartą, a może zabudowaną, ukrytą? Przekonajmy się, jakie możliwości daje nam przestrzeń pod schodami!

Pusta wnęka pod schodami może zostać zaaranżowana na wiele sposobów. Z całą pewnością warto wykorzystać to miejsce, ponieważ zyskamy dzięki niemu pożądaną skrytkę na wiele drobiazgów. Nie zawsze jednak przestrzeń pod schodami musi służyć jako magazynek, szafa, czy pomieszczenie gospodarcze. Czasami, jeśli pozwala nam na to układ i charakter schodów, doskonale sprawdza się także w innej roli!

Pomieszczenie gospodarcze pod schodami

Przeznaczenie wnęki pod schodami na cele gospodarcze to chyba najpopularniejszy sposób aranżacji tej przestrzeni. Jeśli pragniemy przechowywać tam m.in. odkurzacz, środki czystości, deskę do prasowania, mopy oraz inne artykuły, miejsce to powinno zostać zabudowane. Wnęka tworząca się pod schodami to naprawdę świetne, idealne lokum na tego typu rzeczy. Z reguły chcemy bowiem, aby pozostawały one w ukryciu. Użytkujemy je jednak na tyle często, że powinny znajdować się także w bliskim dostępie, pod ręką. Przestrzeń pod schodami pozwoli nam wygodnie sięgać po nie w każdej chwili.

Spiżarka pod schodami

Miejsce pod schodami możemy przeznaczyć także na domową spiżarkę. Podobnie jak w przypadku pomieszczenia gospodarczego, tutaj również warto skusić się na zabudowę. Taka przestrzeń pozwoli nam na wygodne przechowywanie nie tylko domowych przetworów, ale i zapasów żywności. Dzięki temu nie będziemy zagracać naszej kuchni zbyt dużą ilością jedzenia. Mimo wszystko dodatkowe produkty wciąż będą w zasięgu ręki.

Szafa lub garderoba we wnęce pod schodami

Z problemem w postaci zbyt dużej ilości ubrań boryka się większość rodzin. Jeśli nie mamy już na nie miejsca w głównej szafie w sypialni, wygospodarujmy je we wnęce pod schodami! Przestrzeń ta świetnie nada się do przechowywania np. ubrań sezonowych w postaci zimowych kurtek, czy odzieży narciarskiej. Możemy trzymać tam ponadto torby podróżne, plecaki, walizki oraz wszelkiego rodzaju obuwie. W zależności od indywidualnych preferencji wyposażenie do takiej szafy znajdziemy w sklepie oferującym meble online lub też będziemy zmuszeni wykonać je na zamówienie.

Miejsce pod schodami może zostać przeznaczone również na garderobę dla gości. Wtedy też nie musimy zabudowywać tej przestrzeni. Wystarczy zamontować na ścianie wieszaki oraz postawić dodatkową pufę do wygodnego zakładania obuwia.

Przestrzeń pod schodami – miejsce na otwartą biblioteczkę

Jeśli kochamy książki i mamy przy tym sporą kolekcję, miejscem, w którym możemy je przechowywać, jest oczywiście… przestrzeń pod schodami. To bardzo klimatyczny, urokliwy sposób na zaaranżowanie tej wnęki. Jeśli pozwala nam na to wielkość i wysokość tego miejsca, bardzo dobrym pomysłem będzie wydzielenie tam również kącika do czytania. W tym jednak przypadku zwróćmy uwagę na oświetlenie. Jeśli nasz hol lub przedpokój są przestronne i jasne, strefa czytelnicza w przestrzeni pod schodami to bezpieczne rozwiązanie. Wtedy też poza regałami z książkami, przyda się nam w niej wygodny fotel lub szezlong oraz dodatkowa lampka.

Łazienka pod schodami

W niektórych przypadkach wnęka pod schodami bywa przeznaczana na toaletę dla gości! Podobnie jednak jak w powyższym przypadku, musi pozwalać nam na to jej metraż oraz wysokość. Jeśli bylibyśmy zmuszeni do schylania się, garbienia lub zachowania przesadnej ostrożności podczas korzystania z tego pomieszczenia, lepiej przeznaczyć go na inne cele. Choć nie da się ukryć, że łazienka urządzona we wnęce pod schodami może mieć niepowtarzalny charakter!

Biurko we wnęce pod schodami

Jednym z kolejnych sposobów na zagospodarowanie wnęki pod schodami jest umieszczenie tam biurka. Jeśli czasami musimy pracować w domu, jednak nie mamy w nim osobnego gabinetu, może być to bardzo wygodne rozwiązanie. Tutaj również wiele zależeć będzie od oświetlenia przedpokoju. Pamiętajmy, że biurko ustawione w zaciemnionym miejscu, z dala od okna nie pozwoli nam na komfortową pracę. Może wpływać także niekorzystnie na nasz wzrok. Jeśli jednak cała przestrzeń jest jasna i wypełniona naturalnym światłem, biurko pod schodami stanie się ciekawym uzupełnieniem aranżacji parteru!