Meble w stylu vintage i retro

Meble inspirowane lub pochodzące z dawnych dekad przeżywają dzisiaj swoją drugą młodość. Coraz to chętniej i śmielej goszczą w wielu aranżacjach, zarówno jako stylowe i unikatowe akcenty, jak i w roli głównego wyposażenia. Do jakich wnętrz pasują? Kiedy warto się na nie zdecydować? Na tych pytaniach skoncentrujemy się w dzisiejszym artykule!

Retro, czy jednak vintage?

Czy retro i vintage oznaczają to samo? Zdecydowanie nie! Mimo że zarówno jedno, jak i drugie określenie odnosi się do czegoś dawnego, minionego, to jednak nie są to słowa tożsame, które powinniśmy stosować naprzemiennie.

Przez „retro” należy rozumieć produkty nowe, które są odpowiednio stylizowane na te, pochodzące sprzed lat. Mogą być to oczywiście nie tylko meble, ale i ubrania, czy sprzęty AGD.

„Vintage” to natomiast meble (i nie tylko), wykonane zgodnie z modą, trendami i regułami, obowiązującymi w danym okresie czasowym. Jest to zatem wyposażenie „stare”, autentyczne, które we współczesnych aranżacjach ulega odświeżeniu i odnowieniu. Posługując się terminologią „retro”, czy „vintage”, najczęściej mamy na myśli styl charakterystyczny dla PRL-u, czyli lat 50.-90. XX wieku.

Meble w stylu retro/vintage – poznaj największe klasyki

W jaki sposób wprowadzić do swoich wnętrz vintage meble? Które z nich wybrać?  Idealnym miejscem na eksperymenty ze stylistyką retro lub vintage jest przede wszystkim salon. To pomieszczenie, w którym możemy zastosować całą masę rozwiązań. Niektóre z nich przeniesiemy oczywiście do jadalni, sypialni, czy przedpokoju.

Na początek warto rozpocząć od tapicerowanych zestawów wypoczynkowych w postaci zgrabnej, smukłej wersalki, sofy lub kanapy na drewnianych nóżkach oraz ze sztywnymi, wąskimi podłokietnikami. Kolorowe materiały obiciowe wcale nie są w tym przypadku złym pomysłem. Ponadto, charakterystyczne fotele z lat 50. i 60, również na wysokich drewnianych podstawach, przechodzących płynnie w minimalistyczne podłokietniki.

Znamienne dla tej stylistyki meble to także szafki RTV. Wyróżniała je zróżnicowana struktura drewna, obłe lub wręcz przeciwnie – ostre linie i oczywiście cienkie nóżki. Nie sposób zapomnieć również o klasycznych, otwartych regałach, biblioteczkach, wielofunkcyjnych kredensach, czy stołach i stolikach kawowych dla całej rodziny. Styl vintage i retro to ponadto obecne w każdym domu i mieszkaniu komody, na których umieszczano stylowe gramofony. Gdzie szukać tego typu wyposażenia? Z pomocą przychodzi oczywiście sklep oferujący meble online.

Gdzie i jak wykorzystywać meble retro/vintage?

Meble oraz dodatki w stylu retro doskonale prezentują się nie tylko w salonie, ale także sypialni, kuchni, przedpokoju, a nawet łazience. Szczególnie dobrze wyglądają w połączeniu z nowoczesnymi aranżacjami, jednak z powodzeniem wykorzystamy je również w stylu industrialnym, skandynawskim, klasycznym oraz eklektycznym. W ostatnim przypadku pamiętajmy jednak o magicznym słowie „proporcje” – tylko przy ich zachowaniu unikniemy chaosu i wrażenia kiczu. A warto dodać, że dobrze dopasowane vintage akcenty potrafią zdziałać we wnętrzach prawdziwe cuda!

Dla kogo styl retro/vintage?

Z pewnością dla tych, którzy z nostalgią i radością wspominają dawne czasy oraz często wracają pamięcią do wyjątkowych chwil z lat swojej młodości. To również stylistyka dedykowana osobom ceniącym oryginalność, świeżość oraz wychodzenie poza schematy. Wnętrza urządzone w duchu retro/vintage wypełniają się niepowtarzalnym klimatem, charakterem oraz niespotykanym nigdzie indziej pięknem. Jeśli szukasz pomysłu na niesztampową, kolorową aranżację, która odda Twoje oryginalne gusta, meble sprzed lat będą miłym uzupełnieniem i przełamaniem współczesnych trendów.