Orient to pożądana przez wielu egzotyka. Klimat nigdy niekończących się wakacji i dalekich podróży, których wyczekujemy z utęsknieniem. Wnętrza w stylu orientalnym emanują kolorami, wzorami i zapachami. Stanowią wyjątkową mieszankę kultur, która wprowadza do naszych domów i mieszkań nową energię i świeżość. Jeśli obawiamy się jednak, że styl ten może przytłoczyć nas swoim wyrazistym charakterem, rozpocznijmy od pojedynczych, subtelnych akcentów – orientalnych dekoracji wnętrz.
Wnętrza orientalne – co je charakteryzuje?
Styl orientalny to szerokie pojęcie, odnoszące się nie tylko do krajów azjatyckich, takich jak Japonia, Indie, Chiny, Korea, ale także Bliskiego Wschodu i państw afrykańskich, w szczególności Tunezji i Maroko. Łatwo zatem zauważyć, że w ramach stylu orientalnego wyróżniamy wiele różnych, nierzadko przeciwstawnych nurtów. W pojęciu tym mieści się zarówno wyważony, minimalistyczny wystrój japandi inspirowany kulturą japońską, jak i przepełniony kolorami, obfitością i bogactwem styl indyjski.
Do najważniejszych wyróżników wnętrz orientalnych zaliczamy więc:
- Kolorystyka – orientalne barwy są zarówno krzykliwe, nasycone, jak i stonowane, naturalne, w zależności od tego, jakim państwem Orientu zainspirujemy się w największym stopniu. Mogą być to czerwienie, pomarańcze, żółcie, zielenie, głębokie brązy, a także biel, beże, szarości i liczne kolory ziemi. Powyższą paletę wzbogacać powinno również złoto i srebro.
- Materiały – wśród tkanin jest to przede wszystkim jedwab, aksamit i kaszmir, a ponadto len, wełna i bawełna. Materiały wykorzystywane do produkcji mebli i wykończenia wnętrz to natomiast egzotyczne gatunki drewna, bambus, rattan, wiklina, metal, terakota, latrysko, kamienie, ceramika.
- Wzory – styl orientalny uwielbia w szczególności motywy roślinne, florystyczne i zwierzęce. Popularną teksturą jest także irański wzór określany jako paisely.
- Meble – do produkcji mebli w stylu orientalnym wykorzystuje się głównie egzotyczne gatunki drewna o wysokiej jakości i trwałości. To, co je charakteryzuje, to ciemne wybarwienie oraz duża ilość zdobień, frezów, finezyjnych kształtów i form. Ich przeciwieństwo stanowi natomiast wyposażenie w stylu japandi. Takie meble online są jasne, proste, minimalistyczne, najczęściej niskie, mające obłe, miękkie linie.
Niesamowita różnorodność orientalnych wnętrz sprawia, że na wprowadzenie do swoich mieszkań egzotycznych akcentów może zdecydować się niemalże każdy. Będą pasować one do aranżacji nowoczesnych, w stylu vintage, skandynawskich, boho, a nawet tradycyjnych. Taki eklektyzm nada naszej życiowej przestrzeni niepowtarzalnego, świeżego i wyrazistego charakteru, doskonale oddającego naszą osobowość, gusta i zainteresowania!
Orientalne dekoracje wnętrz
Jeśli intrygują nas wnętrza orientalne, jednak mamy kilka obaw związanych z tym mimo wszystko odważnym, temperamentnym i bogatym wystrojem, zacznijmy od samych ozdób, pojedynczych akcentów.
Jako orientalne dekoracje wnętrz rekomendujemy zwłaszcza:
- Dywany i chodniki w orientalne wzory, w szczególności wzory marokańskie. Tego typu tekstylia możemy wykorzystać w salonie, sypialni lub przedpokoju. Pamiętajmy, że dla wnętrza w stylu orientalnym charakterystyczne są także dywany wieszane na ścianach.
- Plecione, rattanowe lub wiklinowe kosze, lampy, fotele, stoliki – nie tylko jako meble ogrodowe!
- Oświetlenie w postaci bogato zdobionych, dekoracyjnych lamp wiszących i stołowych, a także różnego rodzaju świec i lampionów.
- Figurki, posążki, m.in. figurki buddy, zwierząt różnej wielkości, zdobiące komody, półki i stoły.
- Kolorowe kafelki i mozaiki w orientalne wzory, którymi możemy udekorować kuchnię, czy łazienkę.
- Pozostałe – inne orientalne dekoracje wnętrz to kadzidła, parawany, egzotyczna roślinność, obrazy, a także poduszki i narzuty pokrywające meble wypoczynkowe. Jeżeli chcemy, w roli dodatku możemy wykorzystać także pojedynczy mebel, na przykład patchworkową komodę lub orientalny stolik kawowy.