Podczas poszukiwań idealnego, wymarzonego łóżka do sypialni staniemy przed wieloma dylematami. Łóżko skrzyniowe, a może tapicerowane lub kontynentalne? Drewniane, czy metalowe? Klasyczne, nowoczesne, glamour, boho… To jednak nie koniec wyzwań! Pozostaje jeszcze jedna z pozoru mało istotna kwestia – obecność zagłówka. Czy, kiedy i dlaczego warto decydować się na łóżko z wezgłowiem? Przekonajmy się, jaki model wybrać!
Efektowne wezgłowia są charakterystyczne przede wszystkim dla łóżek tapicerowanych i kontynentalnych. Oczywiście z zagłówkami spotkamy się także w klasycznych łóżkach skrzyniowych, jednak nie są one z reguły tak reprezentatywne ani pokryte miękką, elegancką tkaniną. Całkiem niedawno stylowe, luksusowe łóżka tapicerowane i kontynentalne kojarzyły się nam przede wszystkim z wystrojami hotelowych pokoi lub stylem amerykańskim. Dzisiaj, meble te swoją popularnością zdecydowanie przewyższyły inne modele łóżek, stając się stałym elementem wystroju niejednej sypialni.
Dlaczego warto zdecydować się na łóżko z zagłówkiem?
Zachwyt łóżkami tapicerowanymi to w szczególności zasługa ich niesamowitego komfortu i wyglądu, na który składa się oczywiście… zagłówek! Wybierając łóżko z zagłówkiem, musimy liczyć się z tym, że stanie się ono dominującym akcentem w naszej sypialni. Takie meble prezentują się niebywale elegancko, luksusowo i przytulnie. Doskonale pasują do sypialni glamour, scandi boho, klasycznych i nowojorskich. Z łatwością wpasujemy je również w wystrój wnętrz nowoczesnych.
Poza wspaniałymi walorami estetycznymi zagłówek spełnia także funkcję praktyczną. Stanowi miękkie, bardzo wygodne podparcie dla kręgosłupa podczas czytania książek lub oglądania TV. Jeśli więc lubimy wykonywać te czynności właśnie w łóżku, tapicerowany zagłówek jest właściwie niezbędny! Zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy przyjemnie odgrodzi nas od chłodnych ścian. A jeśli o ścianach mowa… Dzięki wezgłowiu unikniemy również ich szybkiego brudzenia się!
Rodzaje wezgłowia
Wezgłowie wezgłowiu nierówne. Są zagłówki wysokie, jak i niskie. Prostokątne lub o obłych, zaokrąglonych kształtach. Gładkie, a także z pikowaniami i przeszyciami.
Zagłówki wysokie będą odpowiednie dla wysokich osób. Jeśli wybiorą one zbyt niskie wezgłowie, podczas opierania się o nie mogą odczuwać dyskomfort. Niskie zagłówki będą odpowiadać analogicznie niższym, drobniejszym osobom. Ponadto, świetnie sprawdzą się w sypialniach ze skosami, gdzie nie jest możliwe wstawienie wysokiego wezgłowia. Możemy również zdecydować się na taki wariant, gdy ustawiamy łóżko pod oknem, a nasze parapety są umieszczone stosunkowo nisko. W takim przypadku zbyt wysoki zagłówek mógłby częściowo nachodzić na szybę i ograniczać dostęp światła.
Stylistyka pozostaje natomiast sprawą indywidualną. Musimy uwzględnić tu nasze gusta, jak i wystrój samej sypialni. Przykładowo, w luksusowym stylu glamour wspaniale wyglądają wezgłowia pikowane, o ozdobnym charakterze. Jeśli urządzamy nowoczesną sypialnię, możemy zdecydować się na wariant gładki. Znajdziemy takie w sklepach oferujących meble online.
Dla kogo łóżko bez zagłówka?
Łóżko bez zagłówka będzie dobrym wyborem do małych sypialni oraz tych, zaaranżowanych w minimalistycznym designie. W stosunkowo niewielkich pokojach tapicerowany zagłówek mógłby dodatkowo przytłoczyć tę przestrzeń i odebrać jej lekkość.
Łóżko bez zagłówka zwróci również uwagę tych osób, które nie chcą, aby mebel ten stanowił główny akcent sypialni. Jeśli ponadto nie przesiadujemy w łóżku zbyt wiele czasu, nie mamy w zwyczaju czytać w nim książek lub oglądać seriali, w takich przypadkach również obejdziemy się bez stylowego wezgłowia.